U Beogradu je od 1. januara 2025. u “Pop up” galeriji (Dečanska 8) otvorena izložba umetničkih radova jednog od najtajanstvenijih i najuticajnijih umetnika savremenog doba, Benksija. Na njoj je izloženo više od 100 Benksijevih umetničkih dela, kao i dela umetnika koji su uticali na njega ili su sarađivali sa njim na različitim projektima. Izložena dela dolaze iz galerija, muzeja i privatnih kolekcija širom Evrope.
Benksi je jedan od najpoznatijih savremenih svetskih umetnika koji više od tri decenije uspešno krije svoj identitet, pa niko ne zna ni ko je, ni kako izgleda. On se bori protiv establišmenta i smatraju ga gerilskim uličnim umetnikom. Njegovi radovi su prepoznatljivi i ako niste čuli za njega, sigurno ste videli njegove crteže koji ulepšavaju zidove skoro svih svetskih metropola.
Kao ulični umetnik pojavio se početkom devedesetih u Bristolu, a legenda kaže da su na njega na njega su uticali Massive Attack i Portishead. Oko 2000. godine seli se u London i postaje slavna anonimna ličnost. Njegova dela u kojima se podsmeva autoritetima prodaju se za ogromne sume novca, a kupci su često poznate ličnosti, glumci I pevači.
Godine 2018, izveo je živo uništavanje svoje slike Devojka sa balonom u aukcijskoj kući Sotbi – nekoliko trenutaka nakon što je prodata za milion funti.
Kada je Simsonovima krenulo loše, odlučili su da angažuju Benksija, a on je iskritikovao producente prikazujući radnike koji u očajnim uslovima učestvuju u stvaranju crtanog filma.
Iako je snimljen film o njemu, koji je nominovan i za Oskara, i iako je objavljena knjiga fotografija koja ga prikazuje na poslu, njegovo lice se ni jednom nije videlo. Postoje pretpostavke ko bi on mogao da bude, a neki smatraju da Benksi nije jedna, već više osoba.
U svakom slučaju, Benksi je sa svojim duhovitim, ironičnim i provokativnim crtežima prepoznatljiv i obožavan, tako da to što se i dalje ne zna ko je samo njemu pomaže da slobodno šeta ulicom. Njegovi crteži bi svakako voljeni i da se sazna ko je.
Benksijeva izložba traje do 6. aprila, cena karte je 1350 dinara, za studente, đake i penzionere je 950 dinara, dečija ulaznica (7-14 god.) je 550, a deca mlađa pd 7 godina ne plaćaju ulazmicu.
Ulaznicu možete je kupiti i online I na samom ulazu u galeriju. Radno vreme galerije je od 10 do 20 časova svakog dana.
Imate još nekoliko dana da uživate u delima ovog gerilca i kulturne ikone.