U inđijskoj biblioteci “Dr Đorđe Natošević” 10. i 11. maja 2024. godine održano je takmičenje u recitovanju za srednjoškolce i studente Srbije. Pravo učešća na takmičenju imali su mladi od 15 do 25 godina. Takmičenje je organizovalo Zavičajno društvo “Đorđe Vojnović” iz Inđije i ove, šeste godine od kada se održava, prijavilo se 70 učesnika iz cele Srbije.
U pravilniku ovog takmičenja, u opštim odredbama, članu 1. stoji:
“Takmičenje učenika i studenata u recitovanju ima za cilj da se kod učenika i studenata stvori interes za recitovanjem i lepim govorom, kao i razvoj ličnih sklonosti za književnost i književno stvaralaštvo, te negovanje interesa za govorno prezentovanje književne umetnosti.”
Dragan Gvozdenović, profesor u SŠ ”Dr Đorđe Natošević”, besednik, recitator, glumac, borac za kulturu i organizator ovog takmičenja o ovogodišnjem takmičenju je rekao sledeće:
“U inđijskoj biblioteci 10. i 11. maja. 2024. godine odjekivao je glas starine i antike, onih koji zabavljaju, dok im se tela grče i usta suše od zebnje i onih koji se zabavljaju, nonšalantno sede i čekaju emotivne prizore. Kulturni ring je desetog I jedanaestog maja bio pun snažnih gladijatora. Njih 70, ponositi i silni, junački su se borili protiv zaborava, neprofinjenosti i larpurlatizma. Svih sedamdesetoro, jednoglasno, poruku svetu poslaše: ,,Naša poezija živi i živeće, sve dok je nas, da je svojom besedom u život vratimo”.
Takmičenje u recitovanju za srednjoškolce i studente Srbije organizovano od strane Zavičajnog društva “Đorđe Vojnović” iz Inđije, šestu godinu zaredom privlači mlade studente i srednjoškolce oratorskih veština. A koje je bolje mesto za održavanje ovakve manifestacije od biblioteke? Nema boljeg i zato je Narodna biblioteka “Dr Đorđe Natošević” u Inđiji 10. i 11. maja bila recitatorska Arena.
Recitatori kao gladijatori su redom izlazili, sa sobom nosili ambicije, strepnje, emocije, nespokoj i poneku olovku. Razmahaše se dikcijom, gestikulacijom i odličnom akcentacijom. Verne saborce u borbu povedoše, Milu Alečković Đurom Jakšićem napadnuše. Pabla Neruda svojom poetikom jurišaše na Miku Antića, dok Dobrica Erić čitaše pismo gospođe Helge. Ukrstiše razgovetnost sa intonacijom i herojski se boriše sve dok Prva ljubav s razumljivim Disom ostale ne oboriše.
Tročlani žiri, u čijem sastavu su bili Milan Pajić (glumac iz Beograda), Sanja Mikić (pesnikinja iz Kragujevca) I Dušica Ćalić (diplomirani filolog iz Inđije), je svojim većanjem i objektivnim prisustvom odlučio o sudbini naših verbalnih gladijatora.”
Njemu ova manifestacija donosi ličnu satisfakciju i on će nastojati da i u budućnosti sa svojim projektima podržava razvoj kulture i njen uticaj na mlade umetničke duše.
Prema njegovoj izjavi studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Svetlana Cvetković je osvojila prvu nagradu od 12.000 dinara jednoglasnom odlukom žirija. Druga nagradu od 10.000 dinara pripala je Mileni Dudvarski iz Četrnaeste beogradske gimnazije. Treća nagrada od 7.000 dinara otišla je u ruke Teodore Bjelac iz Gimnazije u Inđiji. Kao I svake godine, i ove izdvojili su se takmičari koji su pohvaljeni za kazivanje stihova, a to su: četvrto mesto Dunja Majkić iz Gimnazije u Inđiji i peto mesto Bogdan Trailović iz Gimnazije u Požarevcu.
“Ovo takmičenje se održava šestu godinu zaredom i iskreno se nadam da ćemo nastaviti tradiciju i da će prerasti u manifestaciju za koju će Inđija biti bogatija. Ideja mi je da se kod mladih stvori interes za negovanjem kulture i afirmacije lepog književnog govora. Što se tiče same organizacije takmičenja, verujte mi, trebalo mi je oko tri meseca. Znate, ipak je ovo veliki projekat koji uključuje veliki broj mladih sa svih strana naše zemlje, a stoga je i ogromna odgovornost i hvala Bogu, rezultati su vidljivi.
Mogu reći da sam donekle i očekivao da sve protekne kako treba, bez propusta ili ne daj Bože većih greški. Bilo bi neskromno i lažno da kažem da nisam. Drago mi je što se ove godine prijavio duplo veći broj učesnika u odnosu na prošlu godinu i to čak 70 srednjoškolaca i studenata sa istoka, zapada, severa i juga naše zemlje. Punih 4 sata slušanja recitacija!!! To govori o tome da se dosta mladih angažovalo i doprinelo kulturi kako sebi, tako i Inđiji. Posebno sam oduševljen što sam, kada je u pitanju celokupna organizacija takmičenja, čuo dosta pozitivnih komentara, što to ovde u Inđiji nije slučaj, jer su ljudi u publici najčešće uzdržani.
Što se tiče same pobednice, tu nema šta da se oduzme ili doda. Svetlana je ubedljiva, prirodna, sugestivna I izražajna do te mere da joj je svaki kriterijum kod svih članova žirija ocenjen najvećom ocenom 10. Zato je titula LAUREATA manifestacije upravo otišla u njene ruke. Svetlana je samo napredovala u odnosu na prošlu godinu i na taj način postavila kriterijume ovoj manifestaciji.
Na takmičenju se izdvojilo još nekoliko njih sa svojim načinom kazivanja. Bilo je dosta takmičara, nije bilo baš ni toliko jednostavno žiriju da donese odluku, ali opet, kada je reč o pobedniku, da.”, rekao je profesor Gvozdenović.