Поводом обележавања Светског дана љубазности удружење ИнАРТ из Инђије расписује литерарни и ликовни конкурс за ученике основних и средњих школа на територији општине Инђија.
На иницијативу Светског покрета за љубазност, у Токију је 13. новембра 1998. године одржана конференција о љубазности и том приликом је донесена посебна декларација која говори о толеранцији и прихватању различитости. Тако је 13. новембар изабран за Светски дан љубазности.
Како је наведено у декларацији “овај дан је прилика да размислимо о својим досадашњим поступцима, постављајући се изнад територијалних, културолошких или религијских граница и да схватимо да смо део глобалног друштва, јер нисмо ни бољи ни лошији од припадника других култура, раса или религија“.
Научно је доказано да љубазност смањује ризик од инфаркта и депресије, а доброта је кључна за опстанак заједнице и због ње је друштво напредовало.
У складу са тиме, теме за конкурс су следеће:
- Љубазност не кошта ништа, али вреди много
- Љубазност је кључ који отвара срце људи
- Буди љубазан према свакоме, никад не знаш кроз шта пролази
- Љубазност је најлепши језик на свету
- Љубазност чини свет бољим местом
- Љубазност се никада не заборавља
Неке од кључних речи које додатно могу помоћи у развоју тема су: разумевање, саосећање, толеранција, поштовање, помагање, брига, нежност, стрпљење, доброта, култура, пријатељство…
Обим и форма рада су слободни (проза, поезија, драмски текст, есеј, различите ликовне технике, фотографија), а ученици инспирацију могу да нађу у свакодневном животу или у уметничким делима.
Уз радове треба обавезно доставити: име и презиме ученика, разред и одељење, име и презиме учитеља, наставника или професора, назив школе, место и контакт телефон предметног наставника.
Крајњи рок за достављање радова је 22. октобар 2023. године.
Резултати конкурса ће бити објављени крајем октобра на сајту удружења www.tarantula.rs
На сајту ће бити постављени сви радови са конкурса, а најбољи ликовни и најбољи литерарни радови или најбољи цитати из литерарних радова ће бити изложени на паноима у центру Инђије. Награде ће бити уручене на пригодној свечаности 13. новембра када је Светски дан љубазности.
Литерарне радове треба послати на е-mail: tarantula@tarantula.rs, а ликовне радове ученици остављају учитељима, наставницима и професорима ликовне културе.
Телефон за информације:
- Емилија Горјановић 060 0519236
- Срђан Бркић 064 5663910
- Новица Ивковић 065 3111895
„Једном су студенти питали антрополошкињу Маргарет Мид шта она сматра најранијим знаком цивилизације у људској култури. Очекивали су да Мид говори о удицама за пецање, глиненим посудама или обрађеном камену за дробљење жита.
Уместо тога, Маргарет Мид је казала да је најранији знак цивилизације у древној култури бутна кост са зараслим преломом. Објаснила је да у животињском царству умиреш кад поломиш ногу. Не можеш да побегнеш од опасности, ни да нађеш пијаћу воду или да ловиш себи храну. Постајеш плен за друге животиње. Ниједна животиња у дивљини не може да преживи довољно дуго да би јој зарасла бутна кост.
Сломљена бутна кост која је зарасла представља доказ да је неко водио рачуна о рањеној особи, неко јој је превијао рану, пренео је на безбедно место и бринуо о њој током опоравка. Ту почиње цивилизација.“
“Најбоља могућа брига”, Ирa Бјорк