InART udruženje, zajedno sa humanitarnim udruženjem Veliko srce, u narednom periodu prodavaće različite polovne knjige. Cena knjige će biti jedan ili više sms-ova za nekog od korisnika humanitarnih fondacija po vašem izboru. Ukoliko ste zainteresovani za neku od knjiga, kontaktirajte nas mailom ili porukom (da bismo vam javili da li je knjiga i dalje dostupna). O preuzimanju, odnosno slanju knjiga takođe ćemo se dogovoriti.
Cena svake od dole navedenih knjiga je 2 sms-a, odnosno 400 dinara.
Vaclav Havel – Šest drama
Vaclav Havel je rođen 1936. godine u Pragu, u bogatoj porodici, ali mu je školovanje zbog staljinističke revolucije bilo onemogućeno, pa je pohađao škole koje nije hteo i uglavnom se sam obrazovao. U pozorište je ušao kao nosač kulisa, ali je posle velikog uspeha drame Drugarsko veče 1963. postao jedan od najvažnijih i čeških i svetskih dramskih pisaca. Zbog učestvovanja u Praškom proleću 1968. postao je jedan od zabranjenih pisaca. U tom periodu najviše piše, a drame objavljuje u samizdatu ili u inostranstvu.
Bio je i poslednji predsednik Čehoslovačke i prvi predsednik Češke.
Smatra se najboljim savremenim dramskim piscem, satiričarem koji je spajao socijalnu kritiku sa univerzalnim saznanjima o čoveku, društvu, svetu i vremenu.
Tvrd povez, 353 strane, Nolit, Beograd, 1991.
Čarls Dikens – Pripovest o dva grada
Čarls Dikens je najznačajniji engleski romanopisac 19. veka. Njegov roman Pripovest o dva grada objavljen je 1859. i spada u najpopularnija i najprodavanija književna dela u istoriji.
Ovaj roman originalno je objavljen u nastavcima, radnjom je smešten u period pre i na samom početku Francuske revolucije, a protagonisti su likovi s obe strane La Manša čije su različite nacionalnosti i društveni status davali izuzetno široku perspektivu tih zbivanja. Roman je zasnovan na istorijskim činjenicama, a posebno se isticao prikazivanjem društvenih razlika, odnosno ugnjetavanja siromašnih nižih klasa od strane aristokratije u predrevolucionarnoj Francuskoj, ali i brutalnog haotičnog nasilja do kojeg je došlo za vrijeme Revolucije
Tvrd povez, dva toma, 250 i 254 strane, Vuk Karadžić, Beograd 1965.
Mihajlo Lalić – Prutom po vodi
Mihailo Lalić (1914-1992) bio je crnogorski i srpski književnik, akademik SANU i CANU. Kao dečak ostao je bez oba roditelja, a maćeha i stric su mu pomogli da se školuje. Pravni fakultet je upisao 1933. godine, a 1935. postao je član SKOJ-a. U proleće 1938. godine kao sekretar ilegalne studentske narodne omladine uhapšen je u Beogradu i ostao u istražnom zatvoru (Glavnjača) i sudskom zatvoru (Ada Ciganlija) blizu 6 meseci, a jula i avgusta 1940. bio je u zatvoru u Andrijevici. Oba puta ga je Sud za zaštitu države pustio na slobodu zbog nedostatka dokaza.
Posle bombardovanja Beograda 1941. godine otišao je u Crnu Goru gde ga je zatekla okupacija zemlje. Učestvovao je u pripremama ustanka, kao i u samom ustanku. Tokom leta 1942. zarobili su ga četnici i odveli u kolašinski zatvor. U zatvoru je ostao od septembra 1942. do maja 1943. godine, kada je došla nemačka vojska i odvela u zarobljeništvo i zatvorenike i četnike. Posle toga je deportovan u logor Pavlos Melas, pored vojničkog groblja Zejtinlik u Solunu u Grčkoj. Avgusta 1944. godine, je pobegao iz logora i stupio u grčke partizane na Halkidikiju, gde postaje zamenik komesara srpskog partizanskog bataljona.
Početkom decembra 1944. upućen je na Cetinje gde je radio u listu „Pobjeda“, a potom rukovodio Tanjugom u Crnoj Gori. U Beograd je došao 1946. i tu je radio kao urednik u „Borbi. Tokom 1952. i 1953. boravio je u Parizu, a od 1955. prešao je u „Nolit“ gde je bio urednik do penzionisanja 1965. godine. Od 1965. do smrti živeo je kao profesionalni književnik, naizmenično u Beogradu i u Herceg Novom.
Kao pisac Mihailo Lalić se na početku književnog rada opredelio za tematiku — Drugi svetski rat i geografsko podneblje — Crnu Goru, dok se u kasnijim delima u velikoj meri bavi i Prvim svetskim ratom.
Knjiga Prutom po vodi sadrži neobjavljene djelove Lalićeve fragmentarne proze, prilog kritičkom izdanju djela, kao i razgovore i intervjue u periodu od 1958. do 1991. godine.
Tvrd povez, 455 strana, Dnevnik, Novi Sad, 1992.